Народно читалище “Христо Ботев” гр. Пазарджик

Срещи и изложби

24.09.2009 г. Литературна вечер, посветена на Рангел Пейков 24.09.2009 г. Литературна вечер, посветена на Рангел Пейков 24.09.2009 г. Литературна вечер, посветена на Рангел Пейков 24.09.2009 г. Литературна вечер, посветена на Рангел Пейков 24.09.2009 г. Литературна вечер, посветена на Рангел Пейков
24.09.2009г.

На 24.09.2009 г. от 17.30 ч. в читалището се състоя възпоменателна вечер, посветена на Рангел Пейков. Слово за поета и журналиста  изнесе доц. д-р Светла Страшимирова, преподавател по политология в Софийския университет. Тя беше любезна и подари на всички присъстващи  своята книга "Рангел Пейков: драмата на нравствения максимализъм" .  Авторката е била вдъхновена от поезията на Пейков и неговите мисли и вълнения, отразени в дневника му, без да го познава лично.На срещата присъства и съпругата на Р. Пейков - Радка Пейкова, която беше съпричастна с подготовката на събитието. Ученичките от ЕГ"Б.Брехт" Александра Пенова и Гергана Стаменова прочетоха стихотворения от поета, които не са включени в единствената, излязла посмъртно негова стихосбирка "Завещание". Творбите "Лунна соната", "Ветроход" и "Морето" са интимно- лирични, разкриващи човешката същност на поета, а "Айнщайн","ХХ век" и "Вечност", писани през 90-те години, съдържат прозрения за съдбата на човечеството, които усещаме днес и ние самите.
Свои мисли за твореца Рангел Пейков споделиха Продрум Димов, Филип Серафимов, Димитър Попов, Илия Стефанов, Милка Анчева и съпругата му Радка Пейкова.
В края на тържеството водещата Веска Минова, секретар на читалището, изрази надежда, че ако Рангел Пейков  гледа от някъде, то той би бил доволен от това, което приятелите и почитателите му направиха за него тази вечер.
Снимка №1: Присъстващите на тържеството
Снимка №2: Филип Серафимов и Минка Илиева на преден план, отзад Радка Попова и Мария Генова
Снимка №3: Съпругата на Рангел Пейков- Радка Пейкова
Снимка №4: Сатирикът Христо Стоянов и Радка Пейкова
Снимка №5: доц.д-р Светла Страшимирова/седнала/ в разговор с поетесата Мария Генова